Korsan Temalı Doğumgünü

Kuzey’in doğumgünlerini bugüne kadar hep evde yaptım son 2 senedir de bir tema belirleyip bu temayla ilgili süslemeler, hazırlıklar yapiyorum. Geçen sene temamız Süper Kahramanlar’dı detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Kuzey, Jack ve Varolmayan ülkenin korsanları çizgi filmini çok severek izliyor. Biraz da benim pinterestte gördüğüm harika fikirlerden etkilenerek Kuzey’i de etkilemem sonucu bu senenin temasını “Korsan Partisi” olarak belirledik. Ve  Korsan temalı tamamen ev yapımı 5 yaş doğumgünü kutlamamız oldu :))

Geçen sene hazırlıkları aman yetişir nasılsa diyerek son haftaya bıraktığım ve iki ayağım bir pabuçta çok zorlandığım için bu sene neredeyse 1 ay önceden ufak ufak hazırlıklara başladım. Eşim de sağolsun kes yapiştir işlerinde baya yardımcı oldu :)

İlk sıra da gelecek tüm çocuklar için yapılacak keçe’den korsan şapkaları vardı, bunlarla başladım. Önce internetten bir şapka kalıbı buldum, ancak bu kalıp küçük geldiği için kendim biraz büyütterek yeni bir kalıp çıkardım ve bunu kullandım. 15 şapkayı dikmek çok ciddi zaman istiyor sağolsun kayınvalidem de yardımıma yetişip, dikiş işinde çok yardım etti

Korsan dediğinin bir de kılıcı olur değil mi?! Kuzey’in dedesi tüm çocuklar için tahtadan kılıçlar yaptı. Geçekten çok güzel oynadılar. Kılıcı tahtadan yapmak istemeyenler için gazete kağıdından ya da kartondan alternatiflere bakabilirler.

Pinterestte gördüğüm ve bayıldığım masayı yelkenliye benzetme fikrini de uygulamaya çalıştık. Tahtalarmız biraz daha büyük olsa daha güzel olurdu ama yine de eğlenceli oldu :)

Etrafı korsan bayraklarıyla donattık :)

Bol boooll siyah balon şişirdik :)


Sokak kapısına “cesaretin varsa gir” diyen bu yazıyı asıp, balonlarla süsledik. En çok hoşuma giden süslemelerden biri oldu açıkçası :)


Yemek masası çocuklara aitti. Çocuklar için menü; ev yapımı hamburger, soğan halkası, kaşar peyniri, kağıttan gemilerin içinde balık krakerdi. Masayı korsan hazineleri olarak para şeklinde çikolatalarla süsledim. Cam şişelerde yazdan aldığım vişnelerle yaptığım vişne suyundan ikram ettim.

Kağıttan gemilere balık kraker doldurdum. Bir de üçgen şeklinde kestiğim kaşar peynirlerinin üstüne “köpek balığı” dişi yazdım ama onun fotografını çekmemişim :(

Yazmadan geçemeyeceğim köftelerini annemin hazırladığı hamburgerlerin ekmeklerini de sağolsun Beeves Steakhouse ‘dan aldık. Sevgili Duygu‘nun ricasiyla ekmekler konusunda yardımcı olan Beeves’e çok teşekkür ederim :)

Annelere için ise  mısır unlu pırasalı kek, kırmızı pirinçli salata, pazılı arnavut böreği, irmikli toplar ve 5 yaş kurabiyeleri vardı. El açması böreği sağolsun annem yaptı, herkesin bayıldığı kurabiyeler ise canım arkadaşım Ezgi’nin tarifi. Bu kurabiyeler inanılmaz lezzetli çocuklar da anneler de bayıldılar, Ezgi’nin tarifini blogunda bulabilirsiniz, muhakkak deneyin!

 

 

 

 

 

 

 

 

Her sene olduğu gibi bu sene de doğumgünü pastasını ben yaptım. İçi muzlu ve çikolatalıydı. Dışında da tabi ki kuru kafa korsan vardı. Nedense kurukafa yapmayı pek beceremiyorum :) Fotoğrafı Facebook’ta paylaştığımda bir arkadaşım “pek güleçmiş rahmetli” diye yorum        yaptı :))) Galiba gerçekten öyleymiş!

Kuzey’in doğumgününe gelen arkadaşları için hazırladığımız torbalarda korsan konulu kitap ve makarna lütfen’in hediyelik hazırladığı paketlerden hediye ettik. Bunların yanında giderken yanlarında korsan şapkalarını ve tahta kılıçlarını da götürdüler.

Gerçekten doğumgününü evde yapmak, her detayıyla ilgilenmek çok yorucu. Her akşam işten gelip gece yarılarına kadar hazırlıklarla ilgilendim doğumgünü sonrası konuşamayacak kadar yorgundum. Hatta saat 20:00’da Kuzeyle birlikte yattım. Uyumadan önce Kuzey şöyle dedi ” anne keşke her dün doğumgünümüz olsa değil mi? Bugün çok oynadım ve çok eğlendim. İyi ki sen benim annemsin, sen çok iyi bir annesin” dedi. İşte tüm yorgunluğum uçtu gitti. Belki bu doğumgününü yaşı gereği ileride hatırlamayacak ama arkadaşlarıyla gönlünce eğlendiği, herkesin ilgisiyle ve sevgisiyle dolduğu bugün eminim ruhunda yer edecek. Kendisi için yapilan bu kadar hazırlık, bizim için ne kadar değerli olduğunu ona hissettirmesi benim için yeterli. Doğumgününden beri her gün doğumgününde ne kadar eğlendiğini ne kadar güzel vakit geçirdiğini anlatıyor bir anne için en güzel mükafat budur.

:))
Kuzey’in için en zevkli kısım tabi ki hediye açma zamanı :)
İyi ki doğdun Kuki!

Şimdi ufak bir hediyem olacak. Çocuğuna Korsan temalı doğumgünü yapmayı planlayan 1 kişiye; 10 kişilik doğumgünü için Korsan temalı tabak, plastik bardak, siyah masa örtüsü, peçete ve pipetleri süslemek için korsan bayrağı, Duvarları süslemek için korsan temalı bayraklar, yiyeceklerin üzeri için Jack temalı daire içindeki kahramanlar printlerinden renkli bastırıp hediye edeceğim. Ama kesme işleri annelere ait :))Bunun için yapmanız gereken blogu takibe almak ve herhangi bir sosyal medya aracında duyurmak, çekilişi 11 Aralık akşamı yapacağım.

Korsan partisi detaylarını beğendiniz mi ? Bu arada ben şimdiden seneye ne partisi yapsam diye düşünmeye başladım bile :)

Hakkımda

Evrim İşeri

Yemek yapmayı ve yemeyi, yeni yerler keşfetmeyi, her türlü konsol, bilgisayar ve kutu oyunu oynamayı, çok konuşmayı seven, 2 oğlu ile birlikte büyüyen bir anne

Yorumlar

Yorum bırakın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


2 + = three

Copyright © 2013. Created by Meks. Powered by WordPress.